Bu Site Aliye ÜNAL Tarafından Kurulmuştur...

Çobanisa Fethiye - Çobansa - Yayla Çobanisa - Çaltılar Bekçiler Çobanisa

 
Ana Menü
Faydalı Linkler

Fethiye Yayla Çobanisa KöyüYayla Çobanisa Coğrafyası ;
Yayla Çobanisa Köyümüzün iklimi akdeniz iklimidir. Köyümüzde yaz aylarında en sıcak ay ortalaması 26°C ile 30 °C, en soğuk ayın sıcaklık ortalaması 8°C ile 10 °C arasında değişmektedir. Yayla Çobanisa’da yıllık sıcaklık ortalaması 18 °C dir. Nem oranı fazlaca düşüktür neredeyse yok denilicek kadar azdır. Kar yağışı ve don olayı kış aylarında baskın bir şekilde görülür. Yaz aylarının ortalarına doğru mesela ağustos ayında nadiren yağmur ve dolu yağışı gözlenebilir. Sitemizin foto galeri kısmında bir adet ağustos ayındaki dolu yağışı ile ilgili fotoğraf mevcuttur. Kışın görülen yağışlar cephesel kökenli yağışlardır. Cephesel yağışlar da en fazla akdeniz iklimde görülür.
Yayla Çobanisa’da yıllık yağış miktarı dağların yükseltisine göre değişir ve ortalama yağış 600 ila 1000 mm arasında yağış gözlenebilir. Yayla Çobanisa’da yağış rejimi kötü ve düzensizdir.

Yayla Çobanisa’nın bitki örtüsü makidir. Size kısaca maki bitki örtüsü hakkında bilgi vermek isterim. Maki bitki örtüsü yaz aylarında kuraklığına dayanabilen; defne, mersin, zeytin, kocayemiş, keçi boynuzu, zakkum gibi kısa ve  bodur ağaçlardan meydana gelen bir bitki örtüsü  topluluğudur maki.

Yayla Çobanisa Köyü
Foto Galeri
Fethiye Ölüdeniz Yayla Çobanisa Köyü
Yayla Çobanisa Fethiye Köyü
Eğlence
Chat
Foto Galeri
Bloxorz Oyunu
Satranç Oyunu
01.01.2008 Beri Yayındayız... Yayla Çobanisa Köyü Nazar Etme N'olur Çalış Seninde Olur | Taklitlerimizden Sakının | Design By Mehmet ÜNAL